Vundamendid
Vundament on iga hoone aluseks, tagades selle stabiilsuse ja kaitse välismõjude eest. Elamu ehitusel on oluline valida õige vundamenditüüp, mis vastab pinnase omadustele, hoone suurusele ja eelarvele. Järgnevalt kirjeldame kolme peamist vundamenditüüpi, mida elamu ehitusel kasutatakse.
- Lintvundament
Lintvundament on laialdaselt kasutatav lahendus, kus betoonlint projekteeritakse mööda hoone perimeetrit. Raudbetoon lintvundamendi ristlõike suurus, armeeringu kogus ja betoon tugevusklass sõltub suuresti hoone koormustest ja aluspinnase teguritest. Lintvundamendi taldmik on maa-alune, mis koos alusmüüritisega hüdroisoleeritakse ja soojustatakse välisperimeetril, sh lintvundament ja selle alusmüür ei ole elamu esimese korruse aluspõrandaga monoliitne konstruktsioon. See on sobiv valik, kui maapind on suhteliselt stabiilne ja hoone vajab tugevat alust ning elamu aluspõranda kõrgus peab olema hoonet ümbritsevast pinnast tunduvalt kõrgemal. Lintvundament jaotab koormuse ühtlaselt hoone perimeetril ja tagab hoone aluse kindluse. Seda tüüpi vundamenti kasutatakse sageli väiksemates ja keskmise suurusega hoonetes. - Plaatvundament
Plaatvundament ehk monoliitne raudbetoon vundamendiplaat katab kogu hoone aluse pinna. Plaatvundament betoneerimisele eelneb suurem eeltöö kui lintvundamendi puhul, näiteks vundamendi aluste vee- ja kanalisatsiooni ning elektrisüsteemi osade paigaldus, millised läbiviigud peavad olema betoonplaadi osast täpselt õiges asukohast väljatoodud. Hiljem vundamendi alust tehnokommuniaktsioonide ümber paigutus võib osutuda keeruliseks. Plaat vundament rajatakse üpris samale tasamele võrreldes hoonet ümbritseva pinnasega, arvestades sealjuures sademevee ja pinnasevee riskidega. Enne plaatvundamendi betoneerimist konstrueeritakse hoone vundamendivorm vundamendi aluste soojustusplaatidega ja hoone perimeetris L-profiil soojustusplaatidega, mille peale paigaldatakse pinnaseniiskuse takistamiseks ehituskile ja seejärel paigaldatakse vundamendi vormi projektikohane armeering ja vajadusel põrandaküttetorud ja seejärel plaatvundament betoneeritakse. See on ideaalne lahendus pehmemate pinnaste korral, kuna plaat jaotab koormuse ühtlaselt kuna vundamendi perimeetri osa ja aluspõranda osa on monoliitne. Plaatvundament sobib hästi hoonetele, kus on vaja suuremat stabiilsust, ning tagab sealjuures head soojus- ja hüdroisolatsiooni omadused. - Vaiavundament
Vaiavundament on mõeldud maapindadele, mis ei suuda hoone raskust kanda. Vaiad paigaldatakse sügavale maapinna tugevasse kihti, et tagada hoone aluse stabiilsus. See lahendus sobib ideaalselt pehmetele näiteks savistele või soistel aladele. Vaiavundamendi paigaldus on kiire ja efektiivne, kuid see eeldab spetsialiseeritud seadmete kasutamist ning osutub kallimaks kui teised vundamenditüübid.
Kuidas valida sobiv vundament?
Õige vundamendi valik põhineb pinnaseuuringutel ja ehitusinseneri soovitustel, tuginedes hoone koormustele, pinnase kandevõimele, ilmastikutingimustele ning tugevusarvutustele. Õigesti valitud vundament tagab hoone vastupidavuse ja pikaealisuse.